Jakie szczotki do strukturyzacji wybrać do osiągnięcia różnych efektów wykończenia?



Trend w meblarstwie związany z „naturalnym” designem mebli przyczynia się nie tylko do rozwoju oferty półfabrykatów o właśnie takim wzornictwie, ale także do rosnącego zainteresowania procesem strukturyzacji drewna, która owy naturalny efekt pozwala osiągnąć na frontach, deskach podłogowych czy panelach.


Wszelkie niezbędne urządzenia, potrzebne do wykonania operacji strukturyzacji, dostarcza polski producent i dostawca technologii szlifowania- firma PolishStyl.


Strukturyzacja drewna czyli uszlachetnianie przez postarzanie jest procesem wieloetapowym, w rezultacie którego uzyskujemy efekt rustyfikacji. Polega ona na wybraniu drewna miękkiego (wczesnego) z pośród przyrostów rocznych, co w efekcie prowadzi do otrzymania nierównomiernej struktury, którą można przyrównać do drewna zniszczonego w naturalny sposób. Tak więc od twardości drewna oraz efektu jaki chcemy uzyskać zależy liczba etapów strukturyzacji.


Do postarzania PolishStyl oferuje szczotki, które wykonane są na zalewanych głowicach z drutem stalowym (na zdjęciu z prawej) lub tyneksowe (na zdjęciu z lewej).


Strukturyzacja „na twardo i miękko”

W przypadku strukturyzacji drewna twardych gatunków proces musi odbywać się w co najmniej dwóch etapach.


- Najpierw, aby otworzyć pory i głęboko wybrać drewno miękkie należy użyć głowic walcowych ze sztywnym lub plecionym drutem stalowym - mówi Mirosław Kozera, dyrketor techniczny PolishStyl. - Głowice powinny być wyprodukowane ze stali nierdzewnej powlekanej dodatkowo warstwą mosiądzu. Taka konstrukcja drutu eliminuje możliwość powstawania na powierzchni drewna ciemnych odbarwień jak ma to miejsce w przypadku kontaktu zwykłej stali z garbnikami zawartymi w drewnie. 

W kolejnym etapie stosuje się głowice z tyneksu, które mają za zadanie usunąć postrzępione włókna z powierzchni drewna oraz wstępnie wygładzić nierówności powstałe w wyniku pracy szczotki drucianej.


- Tynex jest materiałem ściernym w postaci pręta, na którego całej powierzchni przyklejone są ziarna ścierne - komentuje Mirosław Kozera. - Szczotki tyneksowe występują w różnej granulacji, co pozwala na precyzyjne dostosowanie głowicy do oczekiwanych efektów.

- Głowicę stalową z delikatnym drutem stosuje się do wyeksponowania rysunku drewna takich gatunków jak dąb, jesion, poprzez odkrycie naczyń - wyjaśnia Mirosław Kozera. -W połączeniu z głowicą tyneksową o odpowiedniej średnicy drutu i granulacji ziarna stanowią komplet narzędzi niezbędnych do wykończenia tych gatunków  drewna w technologii odkrytoporowej.

Z kolei strukturyzacja drewna miękkiego wymaga zastosowania mniejszej liczby etapów, zazwyczaj sprowadza się tylko do obróbki za pomocą agresywnej szczotki tyneksowej.

Różnorodna konfiguracja

Procesy strukturyzacji można w dowolny sposób modyfikować uzyskując różne efekty poprzez dodawanie lub odejmowanie etapów i zamiast zastosowania jednej głowicy metalowej, jednej głowicy tyneksowej i jednej szczotki ściernej można zastosować dwie głowice druciane, dwie głowice tyneksowe i dwie głowice szczotkowe lub w innych konfiguracjach w zależności od wymaganego efektu i parku maszynowego.


Intensywność procesów strukturyzacji można regulować także poprzez dobór odpowiedniej prędkości obrotowej wrzecion, prędkości posuwu elementów oraz siły docisku głowic do elementu. Efekt strukturyzacji zależy także od parametrów samych głowic m.in. grubości, sztywności i wysokości drutu, ułożenia drutu na głowicy, średnicy, granulacji ziarna ściernego czy szerokości i kształtów listków ściernych.


Najlepsze efekty strukturyzacji pozyskuje się na gatunkach drewna pierścieniowo – naczyniowych (np. dąb, jesion) oraz gatunkach iglastych (np. sosna, świerk).